Index

Schedules

Program

Past Officers

Events

Upcoming Social Activities & News

Our Homes

About Us

Current Leaders

District Deputy Presidents
& Special Deputies

Visits

 

 

 

200 Club Winners

Past Officers Of Grand Lodge and Rebekah Assembly

Past Grand Masters

flt.jpg (5143 bytes)

 

 

YEAR

NAME

LODGE NAME/NUMBER

CITY/TOWN

1

1883-1884

C. D. Anderson

Manitoba # 1

Winnipeg

2

1884-1885

J. P. Young

Portage # 3

Portage la Prairie

3

1885-1886

B. D. Deering

Manitoba # 1

Winnipeg

4

1886-1887

J. D. Conklin

Minnehaha # 7

Winnipeg

5

1887-1888

J. D. Bowley

Brandon City # 6

Brandon

6

1888-1889

H. J. Raymer

Manitoba # 1

Winnipeg

7

1889-1890

T. W. Gilbert, M.D.

Western Star # 11

Carberry

8

1890-1891

W. J. Watson

North Star # 2

Winnipeg

9

1891-1892

L. M. More, M.D.

Brandon City # 6

Brandon

10

1892-1893

G. Riddell, M.D.

Crystal City # 8

Crystal City

11

1893-1894

W. J. Roch

Minnedosa # 10

Minnedosa

12

1894-1895

J. Tucker

North Star # 2

Winnipeg

13

1895-1896

W. J. May

Portage # 3

Portage

14

1896-1897

H. B. Ross

Minnehaha # 7

Winnipeg

15

1897-1898

J. Morrow

Boissevain # 17

Boissevain

16

1898-1899

J. W. Baker

Manitoba # 1

Winnipeg

17

1899-1900

H. Meikle

Nelson # 9

Morden

18

1900-1901

R. H. Myers

Minnedosa # 10

Minnedosa

19

1901-1902

J. S. Maxwell

Brandon City # 6

Brandon

20

1902-1903

J. Weynes

Neepawa # 16

Neepawa

21

1903-1904

W.T. Devlin

Manitoba # 1

Winnipeg

22

1904-1905

R.H. Shanks

North Star # 2

Winnipeg

23

1905-1906

R.H. Robertson

Portage la Prairie # 3

Portage

24

1906-1907

A.S. Doyle

Carman # 22

Carman

25

1907-1908

E.G. Wiswell

Brandon City # 6

Brandon

26

1908-1909

A. McCormich

Hiawatha # 60

Winnipeg

27

1909-1910

J. Duncan

Melita # 20

Melita

28

1910-1911

W.R. Talbot

North Star # 2

Winnipeg

29

1911-1912

A.W. Shaw

Minnedosa # 10

Minnedosa

30

1912-1913

E.H. Dewart

Stockton # 33

Stockton

31

1913-1914

H.E. Turner

Minnehaha # 7

Winnipeg

32

1914-1915

J.G. Miller

Rapid City # 18

Rapid City

33

1915-1916

T. Neville

Minnehaha # 7

Winnipeg

34

1916-1917

F.C. Hamilton

Hiawatha # 60

Winnipeg

35

1917-1918

G.T. Armstrong

Manitou # 42

Manitou

36

1918-1919

H.B. Andres

Temple # 75

Winnipeg

37

1919-1920

E.J. McCulloch

Portage # 3

Portage

38

1920-1921

J. Miller

Minnehaha # 7

Winnipeg

39

1921-1922

C.M. Brown

Belmont # 39

Belmont

40

1922-1923

C.R. Locke

Manitoba # 1

Winnipeg

41

1923-1924

W.C. Smalley

Shoal Lake # 74

Shoal Lake

42

1924-1925

M.A. Woods

Hiawatha # 60

Winnipeg

43

1925-1926

B.R. Whelan

Muskotay # 55

Grandview

44

1926-1927

C.G. Keith

Minnehaha # 7

Winnipeg

45

1927-1928

W. Dick

Hamiota # 38

Hamiota

46

1928-1929

W.H. Burns

Portage # 3

Portage

47

1929-1930

H.G. Morrison

Minnehaha # 7

Winnipeg

48

1930-1931

W.T. Fuller

Transcona # 81

Transcona

49

1931-1932

W.J. Ruston

Treherne # 44

Treherne

50

1932-1933

O.V.Keating

Winnipeg # 88

Winnipeg

51

1933-1934

T. Merryweather

Maple Leaf # 24

Oak Lake

52

1934-1935

J.T. Hodges

Minnehaha # 7

Winnipeg

53

1935-1936

C.C. Sparling

Flin Flon # 57

Flin Flon

54

1936-1937

C. Hickson

Hiawatha # 60

Winnipeg

55

1937-1938

F. Hawkins

Brandon City # 6

Brandon

56

1938-1939

H.H. MacDonald

Wellington # 23

Winnipeg

57

1939-1940

J.W. Clarke

Killarney # 28

Killarney

58

1940-1941

J.A. Wilson

Minnehaha # 7

Winnipeg

59

1941-1942

E. Boyes

Onward # 62

Brandon

60

1942-1943

W. Bird

Hiawatha # 60

Winnipeg

61

1943-1944

E.R. Collins

Brandon City # 6

Brandon

62

1944-1945

C.R. Reiss

Hiawatha # 60

Winnipeg

63

1945-1946

S.H. Patterson

Minnedosa # 10

Minnedosa

64

1946-1947

W. James

Temple # 75

Winnipeg

65

1947-1948

F.W. Edwards

Portage # 3

Portage

66

1948-1949

H.H. Tackaberry

Brandon City # 6

Brandon

67

1949-1950

J.G. Smith

Remora # 26

Selkirk

68

1950-1951

R. Love

Melita # 20

Melita

69

1951-1952

H. Northcote

North Star # 2

Winnipeg

70

1952-1953

W.T. Wherrett

Shoal Lake # 74

Shoal Lake

71

1953-1954

A.J. Christie

Temple # 75

Winnipeg

72

1954-1955

J.E. Stewart

Hiawatha # 60

Winnipeg

73

1955-1956

J.H. Treble

Crystal City # 8

Crystal City

74

1956-1957

W.C. Boggis

Manitoba # 1

Winnipeg

75

1957-1958

P.E. McNabb

Minnedosa # 10

Minnedosa

76

1958-1959

F.H. White

Killarney # 28

Killarney

77

1959-1960

G.A. Lewis

North Star # 2

Winnipeg

78

1960-1961

W.C. Tulloch

Remora # 26

Selkirk

79

1961-1962

H.L. Orchard

Miami # 34

Miami

80

1962-1963

D. Welch

Virden # 13

Virden

81

1963-1964

L. Hodnett

Parkisimo # 76

Miniota

82

1964-1965

G. Howard

Remora # 26

Selkirk

83

1965-1966

L. Hughes

Portage # 3

Portage

84

1966-1967

E.J. Adey

North Star # 2

Winnipeg

85

1967-1968

D.A. McNabb

Minnedosa # 10

Minnedosa

86

1968-1969

H.A. Stoddart

North Star # 2

Winnipeg

87

1969-1970

G. Craven

Pierson # 47

Pierson

88

1970-1971

Ed J. Gray

Manitoba Historic # 1

Winnipeg

89

1971-1972

C. McCrorie

Portage # 3

Portage

90

1972-1973

Len A. Harris

Portage # 3

Portage

91

1973-1974

Herman H. Nikkel

Brandon City # 6

Brandon

92

1974-1975

Leo F. Dvorak

Manitoba Historic # 1

Winnipeg

93

1975-1976

Ted P. Besko

Minnehaha # 7

Winnipeg

94

1976-1977

W.D. Blake

Rapid City # 18

Rapid City

95

1977-1978

Keith C. Tate

Hiawatha # 60

Winnipeg

96

1978-1979

R.A. (Bob) Newton

Neepawa # 16

Neepawa

97

1979-1980

L.E. Brough

Flin Flon # 57

Flin Flon

98

1980-1981

E.G. (Ted) Revell

Hiawatha # 60

Winnipeg

99

1981-1982

Cliff Matthews

Portage # 3

Portage

100

1982-1983

S.O. Schlemmer

Melita # 20

Melita

101

1983-1984

Howard Kneeshaw

Western Star # 11

Carberry

102

1984-1985

Art T. Ballingall

North Star # 2

Winnipeg

103

1985-1986

John Krupa

Mizpah # 12

Glenboro

104

1986-1987

Art Knight

Hiawatha # 60

Winnipeg

105

1987-1988

Lloyd D. Shelvey

Rapid City # 18

Rapid City

106

1988-1989

Harvey S. Atkinson

Stonewall # 49

Stonewall

107

1989-1990

C.H.M. (Bud)MacLennan

Hiawatha # 60

Winnipeg

108

1990-1991

William Carson

Portage # 3

Portage

109

1991-1992

Steve Wilson

Rapid City # 18

Rapid City

110

1992-1993

George Rideout

Flin Flon # 57

Flin Flon

111

1993-1994

Robert Lumsden

Rapid City # 18

Rapid City

112

1994-1995

Sam Faraci

Manitoba Historic # 1

Winnipeg

113

1995-1996

Ed Tomchuk

Portage # 3

Portage

114

1996-1997

George Greenlay

Minnedosa # 10

Minnedosa

115

1997-1998

Eric Smith

Portage # 3

Portage

116

1998-1999

Dorian Sherman

Stonewall # 49

Stonewall

117

1999-2000

Lyall Wilson

Rapid City # 18

Rapid City

118

2000-2001

Len McCormick

Cascade # 351

Fort Frances, ON

119

2001-2002

Garnet Goodridge

Virden # 13

Virden

120

2002-2003

Peter Gural

Manitoba Historic # 1

Winnipeg

121

2003-2004

Art Knight

Alpha # 92

Winnipeg

122

2004-2005

Chris McPhaden

Stonewall # 49

Stonewall

123

2005-2006

Robert Gravlin

Alpha # 92

Winnipeg

124

2006-2007

Steve Wilson

Jurisdictional # 100

Winnipeg

125

2007-2008

Trevor Magee

Alpha # 92

Winnipeg

126

2008-2009

Larry O'Dell

Stonewall # 49

Stonewall

127

2009-2010

Alan Nixon

Stonewall # 49

Stonewall

128

2010-2011

George Greenlay

Portage # 3

Portage

129

2011-2012

Joyce Holmberg

Brandon City # 6

Brandon

130

2012-2013

Tom Wiley

Alpha # 92

Winnipeg

131

2013-2014

Keith Lewis

Portage # 3

Portage la Prairie

132

2014-2015

Jim McDonald

Portage # 3

Portage la Prairie

133

2015-2016

Debra Ashdown

Alpha # 92

Winnipeg

134

2016-2017

Del Phillips

Stonewall # 49

Stonewall


Past Assembly Presidents

rebclr.gif (10030 bytes)

 

 

YEAR

NAME

LODGE NAME/NUMBER

CITY/TOWN

1

1911-1912

Mary (Daniels) Deering

Naomi # 6

Brandon

2

1912-1913

Christine McKinnon

Miriam # 5

Winnipeg

3

1913-1914

Netta Stratton

Acadia # 4

Stonewall

4

1914-1915

Helen Downie

Golden Link # 7

Melita

5

1915-1916

Ellen Kenny

Miriam # 5

Winnipeg

6

1916-1917

Jane Crookshanks

Deborah # 9

Rapid City

7

1917-1918

Marie Shanks

Queen Esther # 2

Winnipeg

8

1918-1919

Susan Adams

Louise # 14

Winnipeg

9

1919-1920

Lottie Brownridge

Ruth # 3

Portage la Prairie

10

1920-1921

Beatrice Stewart

Olive Branch # 1

Winnipeg

11

1921-1922

Hazel Munn

Easter Lily # 34

Carmen

12

1922-1923

Catherine McDonald

Queen Esther # 2

Winnipeg

13

1923-1924

Amy Flynn

Purity # 26

Binscarth

14

1924-1925

Georgia Hickson

Florence Nightingale # 21

Winnipeg

15

1925-1926

Mima Connor

Victoria # 15

Morden

16

1926-1927

Georgia Boyd

Fort Rouge # 45

Winnipeg

17

1927-1928

Etta Allen

Idlewylde # 71

Kelwood

18

1928-1929

Isabel Wallace

Harmony # 38

Cartwright

19

1929-1930

Maude Graham

St. James # 47

Winnipeg

20

1930-1931

Annie Currie

Grace # 35

Hamiota

21

1931-1932

Olive Heaney

Queen Esther # 2

Winnipeg

22

1932-1933

Eva Todd

Dawn of Peace # 60

Grandview

23

1933-1934

Belle Stewart

Miriam # 5

Winnipeg

24

1934-1935

Carrie Buckley

Naomi # 6

Brandon

25

1935-1936

Mabel Sommerville

Confidence # 40

Transcona

26

1936-1937

Lille Jack

Queen Esther # 2

Winnipeg

27

1937-1938

Annie Yeo

Evangeline # 41

Roblin

28

1938-1939

Jessie Duff

Fort Rouge # 45

Winnipeg

29

1939-1940

Libbie Rusk

Maple Leaf # 11

Pierson

30

1940-1941

Beatrice Walton

Ivy # 19

Winnipeg

31

1941-1942

Maude Edwards Smith

Ruth # 3

Portage la Prairie

32

1942-1943

Nellie Piggott

Olive Branch # 1

Winnipeg

33

1943-1944

Gertrude Hoover

Crescent # 24

Souris

34

1944-1945

Alberta Betts

Louise # 14

Winnipeg

35

1945-1946

Jean Muir

Esforad # 69

Roland

36

1946-1947

Ada Northcote

Miriam # 5

Winnipeg

37

1947-1948

Lily Gawne

Laurel # 67

Selkirk

38

1948-1949

Jean Kerby

Florence Nightingale # 21

Winnipeg

39

1949-1950

Mary Lange

Naomi # 6

Brandon

40

1950-1951

Florence Groat

Sunshine # 43

Winnipeg

41

1951-1952

Vera McKibbon

Hope # 28

Wawanesa

42

1952-1953

Margaret Cowan Newson

Confidence # 40

Transcona

43

1953-1954

Hazel Cowie

North Star # 31

Flin Flon

44

1954-1955

Bessie Graham

Norwood # 42

Winnipeg

45

1955-1956

Rae Underhill

Excelsior # 70

Hartney

46

1956-1957

Jessie Hutchison

Ivy # 19

Winnipeg

47

1957-1958

Mary Burgess

Wandah # 63

Minnedosa

48

1958-1959

Winnifred Rollins Clarke

St. James # 47

Winnipeg

49

1959-1960

Ivy Tackaberry

Naomi # 6

Brandon

50

1960-1961

Ella Barager

Louise # 14

Winnipeg

51

1961-1962

Hazel Ford

Evangeline # 41

Roblin

52

1962-1963

Dougalda Bingham

Queen Esther # 2

Winnipeg

53

1963-1964

Fern Brown

Emerald # 17

Killarney

54

1964-1965

Helen McMullen

Confidence # 40

Transcona

55

1965-1966

Irene Brown

Rachel # 29

Glenboro

56

1966-1967

Gladys Papineau

Olive Branch # 1

Winnipeg

57

1967-1968

Eleanor Holloway

Acadia # 4

Stonewall

58

1968-1969

Irene Van Deventer

Florence Nightingale # 21

Winnipeg

59

1969-1970

Margery Sokoloski

Cornation # 51

Pine Falls

60

1970-1971

Jean Hughes

Norwood # 42

Winnipeg

61

1971-1972

Greta Harten

North Star # 31

Flin Flon

62

1972-1973

Doreen Schafer

Sunshine # 43

Winnipeg

63

1973-1974

Josie Gilmour

Queen Mary # 55

Pilot Mound

64

1974-1975

Clara Appleton

Fort Rouge # 45

Winnipeg

65

1975-1976

Lorraine Ostopovitch

Ideal # 18

Holland

66

1976-1977

Jean Nelson

Olive Branch # 1

Winnipeg

67

1977-1978

Helen Krupa

Hope # 28

Wawanesa

68

1978-1979

Frances Glacken

Confidence # 40

Transcona

69

1979-1980

Mary Simpson

Ruth # 3

Portage la Prairie

70

1980-1981

Helen Knight

Sunshine # 43

Winnipeg

71

1981-1982

Doreen Lee

Maple Leaf # 11

Pierson

72

1982-1983

Helen Blake

Wandah # 63

Minnedosa

73

1983-1984

Shirley Brydon

Anemone # 23

Neepawa

74

1984-1985

Joyce Finch

Confidence # 40

Transcona

75

1985-1986

Iris Bamford

Prudence # 25

Birtle

76

1986-1987

Nessie Stewart

Sunshine # 43

Winnipeg

77

1987-1988

Joyce Henderson

North Star # 31

Flin Flon

78

1988-1989

Isabel Matthews

Ruth # 3

Portage la Prairie

79

1989-1990

Muriel Dvorak

Olive Branch Historic # 1

Winnipeg

80

1990-1991

Ethel Skardal

Margaret Rose # 30

Carberry

81

1991-1992

Barbara Wilson

Deborah #9

Rapid City

82

1992-1993

Eleanor Scott

Queen Esther # 2

Winnipeg

83

1993-1994

Aileen Smalley

Naomi # 6

Brandon

84

1994-1995

Shirley Salay

Norwood # 42

Winnipeg

85

1995-1996

Shirley Brown

Hope # 28

Wawanesa

86

1996-1997

Jean Kukurudz

Dawn of Peace # 60

Grandview

87

1997-1998

Joyce Main Holmberg

Rae # 58

Belmont

88

1998-1999

Shirley Clark

Confidence # 40

Transcona

89

1999-2000

Jean McArter

St. James # 47

Winnipeg

90

2000-2001

Joyce Simms

Prudence # 25

Foxwarren

91

2001-2002

Bernadette Benson

Evergreen # 56

Flin Flon

92

2002-2003

Hazel Andrews

Crescent # 24

Souris

93

2003-2004

Reta Hawryluk

St. James # 47

Winnipeg

94

2004-2005

Carolyn Peck

Confidence # 40

Transcona

95

2005-2006

Gail Martin

North Star # 31

Flin Flon

96

2006-2007

Joan Neumann

Maple Leaf # 11

Pierson

97

2007-2008

Dorothy Mann

Norwood # 42

Winnipeg

98

2008-2009

Jo-Anne Kukurudz

Dawn of Peace # 60

Grandview

99

2009-2010

Ena Riddell MacDonald

Naomi # 6

Brandon

100

2010-2011

Margaret MacLennan

St. James # 47

Winnipeg

101

2011-2012

Shirley Morley

Naomi # 6

Brandon

102

2012-2013

Joyce Myska

St. James # 47

Winnipeg

103

2013-2014

Joan Neumann

Naomi # 6

Brandon

104

2014-2015

Margaret MacLennan

St. James # 47

Winnipeg

105

2015-2016

Margaret Brown

Hope # 28

Wawanesa

106

2016-2017

Mavis Willson

Jurisdictional

Winnipeg